Monstrancja Fatimska - WOTUM POLAKÓW DLA FATIMYMonstrancja Fatimska – dar przygotowany przez Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem i Fundację Aniołów Miłosierdzia – rusza w Pielgrzymkę Pokoju. Maryja, niosąca Jezusa w Niepokalanym Sercu, przejdzie przez polskie miasta, by jesienią 2017 r. wyruszyć z polskimi pielgrzymami do Fatimy.

– Nasilające się konflikty zbrojne i prześladowania chrześcijan na całym świecie, podziały narodowe, rozpad rodzin, wirtualne zniewolenia, fala samobójstw, aborcja, eutanazja i wielopokoleniowa demoralizacja. W takich okolicznościach wypada 100-lecie objawień fatimskich – mówi Grzegorz Kiciński, dyrektor Fundacji Aniołów Miłosierdzia. – Maryja zawsze wyprzedzała potrzeby ludzi i była blisko naszych cierpień. Rocznica objawień fatimskich to doskonała okazja, by przyjąć Maryję, jak Elżbieta, która po latach udręki otrzymuje dar nowego życia. Tam, gdzie się pojawia Maryja, ostatecznie zawsze nastaje pokój i radość – podsumowuje przedstawiciel Fundatora.

Maryja zawsze wyprzedzała potrzeby ludzi i była blisko naszych cierpień. Rocznica objawień fatimskich to doskonała okazja, by przyjąć Maryję, jak Elżbieta, która po latach udręki otrzymuje dar nowego życia.

Niewiasta Eucharystii wg Jana Pawła II
Ojciec Święty Jan Paweł II w encyklice „Ecclesia de Eucharistia” nazywa Maryję Niewiastą Eucharystii. Wg papieża – po wypowiedzeniu FIAT do archanioła Gabriela – prosta dziewczyna z Nazaretu stała się pierwszym tabernakulum, Mieszkaniem Słowa Wcielonego. Zaraz po tym wydarzeniu Maryja idzie do Elżbiety. Tym samym staje się pierwszą monstrancją. Maryja odkrywa Jezusa i pragnie nam Go dawać. Nie zasłania Go, ale właśnie na Niego wskazuje, co w Monstrancji Fatimskiej podkreśla specjalne, wewnętrzne podświetlenie Najświętszego Sakramentu.

Co przedstawia Monstrancja Fatimska?
Monstrancja Fatimska przedstawia Maryję - Niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum, w sercu Niewiasty Eucharystii, znajduje się miejsce, w którym będzie umieszczany Najświętszy Sakrament. Niepokalane Serce Maryi to Dom Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju. Symboliczną wartość monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA. Projekt i wykonanie: renomowana pracownia Drapikowski Studio (autor ołtarza adoracji na Campus Misericordiae).

Pielgrzymka Pokoju i hospicjum dla dzieci
Na szlaku „peregrynacji” monstrancji znajdą się największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych. Idąc za wezwaniem objawień fatimskich (a także głosem św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbe, Benedykta XVI i Franciszka) chcemy zainicjować „codzienną, prostą ścieżkę pokoju", śladami Maryi, w prostych czynnościach życia, dając okazję nie tylko do modlitwy, ale także do czynu miłosierdzia – podkreśla Grzegorz Kiciński. Peregrynacji towarzyszyć będzie bowiem zachęta do jałmużny na rzecz powstającego w Wilnie pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie. W ten sposób po obu stronach Europy Polacy ufundują dwa modlitewne wota: w Portugalii – Monstrancję Fatimską a na Litwie – hospicjum dziecięce.

Peregrynacji towarzyszyć będzie zachęta do jałmużny na rzecz powstającego w Wilnie pierwszego hospicjum dla dzieci.

- Maryja, wskazując nieustannie na Syna - Księcia Pokoju, odrywa nasz wzrok od zapatrzenia w swoje własne problemy, wyzwala z pretensji i wycisza argumenty przeciwko bratu. Podobnie chorzy - odrywają nas od przekleństwa życia tylko dla siebie. Dlatego zarówno Maryja, jak i chorzy to żywe monstrancje: wnoszą żywą obecność Boga do naszej udręczonej historii – wyjaśnia s. Michaela Rak, dyrektorka jedynego hospicjum na Litwie. – I tak jak Monstrancja Fatimska będzie znakiem modlitwy Polaków w Portugalii, tak po drugiej stronie Europy, w Wilnie powstanie wotum narodu polskiego dla Maryi – hospicjum dziecięce. Będzie to dom miłości i modlitwy o pokój. Modlitwa cierpiących, wykluczonych z głównego nurtu życia i wolontariuszy ma być z jednej strony wyraźnym głosem modlitwy za nasz naród i za pokój na świecie, ale także dać przykład dla innych chorych, że są nam potrzebni, że bez ich heroiczności i modlitwy nasz świat jest coraz mniej przyjazny człowiekowi – dodaje s. Michaela.

Skąd pomysł?
Pomysł stworzenia Monstrancji Fatimskiej poddał nasz wieloletni przyjaciel, ks. Marian Mucha, kustosz Sanktuarium na Krzeptówkach. Od słowa do słowa, szybko okazało się, że kilka osób niezależnie od siebie, nosiło w sercu to samo pragnienie, by zainicjować Pielgrzymkę Pokoju, w której centrum stanęłaby Niewiasta Eucharystii. Tak też się stało

INTENCJA:
Oddajemy Niepokalanej brak pokoju w świecie, w Polsce, w rodzinach. Oddajemy jej nowe pokolenie (także nas), by Niepokalana wyprowadziła je z wszelkich konfliktów, zniewoleń, także niewoli wirtualnego świata, z jego iluzji. Ona jedyna z ludzi może to zrobić. My chcemy Jej po prostu towarzyszyć.

KALENDARIUM
Pielgrzymki Pokoju i Pojednania

Sprawdź gdzie peregrynuje Monstrancja Fatimska (kalendarium uzupełniamy na bieżąco)

 • 24-26 grudnia 2016
  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
  Krzeptówki 14, 34-500 Zakopane
 • 12 marca 2017
  Parafia Opatrzności Bożej
  Al. Jana Pawła II 48, 80-457 Gdańsk
 • 14 marca 2017
  Konferencja Episkopatu Polski
  Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa
 • 25-26 marca
  Katedra Opieki NMP w Radomiu
  ul. Sienkiewicza 13, 26-600 Radom
 • 28-29 marca
  Parafia p.w. Świętego Wacława
  Plac Stare Miasto 13, 26-610 Radom
 • 29-30 marca
  Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jana Chrzciciela
  ul. Rwańska 6, 26-610 Radom
 • 30-31 marca
  Parafia Matki Bożej Miłosierdzia
  ul. Struga 31A, 26-600 Radom
 • 5 kwietnia
  Parafia Bożego Ciała
  ul. Piecewska 9, 80-001 Gdańsk Morena
 • 6 kwietnia
  Parafia Chrystusa Odkupiciela
  ul. Gdyńska 8, 80-340 Gdańsk Żabianka
 • 7 kwietnia
  Parafia bł. Doroty z Mątew
  ul. Kartuska 349, 80-001 Gdańsk Jasień
 • 13-17 kwietnia
  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
  Krzeptówki 14, 34-500 Zakopane
 • 28 kwietnia – 3 maja
  Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze
  ul. o. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa
 • 4 maja
  Katedra św. Mikołaja Biskupa
  ul. Kanonicka 5, 62-800 Kalisz
 • 5 maja
  Parafia Opatrzności Bożej
  ul. Polna 8, 62-800 Kalisz
 • 6-7 maja
  Sanktuarium św. Józefa
  plac Świętego Józefa 7, 62-800 Kalisz
 • 13-14 maja
  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
  Krzeptówki 14, 34-500 Zakopane
 • 19 maja
  Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych
  Cumowników 8-10, 81-001 Gdynia
 • 20 maja
  Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
  ul. Armii Krajowej 26, 81-372 Gdynia
 • 21 maja
  Parafia pw. Niepokalanego Serca Maryi
  ul. Makuszyńskiego 2, 81-595 Gdynia
 • 25-28 maja
  Bazylika Najświętszej Maryi Panny
  Księdza Jana Ficka 7, 41-940 Piekary Śląskie
 • 29-30 maja
  Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
  ul. Tysiąclecia 15, 44-351 Turza Śląska
 • 30 maja – 1 czerwca
  Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
  (Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej)
  ul. Bohaterów Westerplatte 1, 44-370 Pszów
 • 2-4 czerwca
  Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia
  Królowej Jadwigi 17, 41-300 Dąbrowa Górnicza
 • 9-11 czerwca
  Parafia Rzymskokatolicka św. Jerzego
  ul. Miodowa 3, 58-200 Dzierżoniów
 • 12-14 czerwca
  Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubczy
  Lubcza 39, 33-162 Lubcza
 • 15-27 czerwca
  TWarszawa (trasa w przygotowaniu)
 • 30 czerwca – 2 lipca
  Parafia św. Tomasza Apostoła
  ul. Kościelna 10, 13-300 Nowe Miasto Lubawskied