Monstrancja Lumen Gentium
– z wdzięczności za Niepodległą

Z okazji 100-lecia odzyskania daru niepodległości powstała Monstrancja "Lumen Gentium" - "Światło Narodów". Zarówno nazwa, jak i okoliczności powstania tego dzieła nie są przypadkowe.

Monstrancja 100-lecia stworzona została dzięki staraniom Fundacji Aniołów Miłosierdzia w Studio Mariusza i Kamila Drapikowskich. - Im dłużej patrzymy na tą monstrancję, tym bardziej przekonujemy się, że powstała z natchnienia, które towarzyszy ikonopisarzom. Dla twórcy ikony liczy się bowiem spotkanie Jezusa - przekonuje Grzegorz Kiciński, Dyrektor Fundacji Aniołów Miłosierdzia. - Każdy kolor, punkt i zabieg artystyczny opowiada o tym spotkaniu i do niego prowadzi. W ikonie wszystko jest w Jezusie, przez Jezusa i dla Jezusa. To On jest Światłem i Panem historii - osobistej i narodowej. Bez Niego nie potrafimy zrozumieć naszych ran i darów, naszych dróg i zagubień, ani też dostrzec źródła i piękna naszej różnorodności. Bez Niego nawet najpiękniejsze chwile w naszej historii widzimy jako ciemne. Bez Niego nie potrafimy nauczyć się nie popełniać ciągle tych samych błędów, które prowadziły nas do rozłamów i utraty wolności - tej zewnętrznej i wewnętrznej - dodaje Grzegorz Kiciński.

Monstrancja 100-lecia to bardzo konkretny przekaz w wymiarze duchowym i społecznym: aby móc zrozumieć historię świata, ale także swoją osobistą historię walk, klęsk, upokorzeń, zrywów, odrodzeń i przemian jest konieczne, by oświeciło nas Lumen Gentium - Światło Narodów, czyli Jezus Chrystus. To jedno z pierwszych wezwań Soboru Watykańskiego II, przewijające się przez całe nauczanie św. Jana Pawła II – stąd decyzja, by Monstrancji 100-lecia dać taką samą nazwę, jaką nosi jeden z najważniejszych dokumentów Soboru – Konstytucja dogmatyczna o Kościele „Lumen Gentium”.

Jak “czytać” monstrancję?

Belki krzyża wykonane zostały z unikatowych pod względem wymiarów i ciężaru okazów górskiego kryształu, które udało się zdobyć w Brazylii. Specyfiką tego kryształu są naturalne inkluzje, które wpływają na bieg wiązki światła. W efekcie, światło, które pada na hostię, rozświetla także ramiona krzyża. Jest to zewnętrzny znak tego, czego Chrystus dokonuje: rozświetla naszą historię, ukazując jej sens i kierunek. Z serca monstrancji wychodzi biało-czerwona wstęga, wykonana z białego złota i naturalnego koralu. Jej dolna część dochodzi do Białego Orła. Na jego piersi, wzorując się na tradycji husarskiej, umieszczony został ryngraf z Matką Bożą Jasnogórską. W podstawie Monstrancji 100-lecia znajdziemy słowa “Polonia semper fidelis” (Polska zawsze wierna), które nie są jedynie deklaracją, ale także a może przede wszystkim wezwaniem do narodowego rachunku sumienia. Czy tacy naprawdę jesteśmy? W szczerym przyjrzeniu się swoim postawom, ale także w codziennej drodze pokornego nawrócenia, ufnej wierności i męstwa miłości mamy potężnych Przyjaciół, którymi są Archaniołowie. Płaskorzeźby trzech z nich (Michał z mieczem, Gabriel z lilią, Rafał z rybą) znajdziemy na samym dole monstrancji.

Kto, gdzie, kiedy?

Jak już wspomniano Monstrancję 100-lecia ufundowała Fundacja Aniołów Miłosierdzia - ta sama, która w ubiegłym roku przekazała dwie Monstrancje Fatimskie - jedną do Sanktuarium MB w Fatimie, drugą do Sanktuarium MB Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach.

Monstrancja “Lumen Gentium” przekazana zostanie 11 listopada 2018 r. w trakcie uroczystej Mszy św. na Wawelu, która rozpocznie się o godz. 10.00. Przewodniczył jej będzie J.E. Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski. Docelowo Monstrancja 100-lecia trafi do Sanktuarium Jana Pawła II przy ul. Totus Tuus w Krakowie, gdzie rozpocznie stałą adorację.

Monstrancja „Lumen Gentium” – „Światło Narodów”

Fundator: Fundacja Aniołów Miłosierdzia, wspierająca budowę pierwszego hospicjum dla dzieci na Litwie (mostdonieba.pl)

Projekt i wykonanie: Drapikowski Studio

Fot. Anna Szymanowska