• 2017-07-17

  Kinga Dębska o miłości w hospicjum

  Kinga Dębska, reżyserka filmu „Moje córki krowy”, stworzyła piękną etiudę o czułości i sile prostych gestów. Miejsce akcji: jedyne hospicjum na Litwie. W roli głównej: pracownicy i domownicy. W filmie nie słychać słów, ale muzyka i gesty mówią o wiele więcej.

  OBEJRZYJ FILM

 • 2017-07-16

  Góra Karmel i Fatima w Rychwałdzie

  Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej - życzliwy dom modlitwy, pełen łask. Tutaj każda droga, nawet najtrudniejsza, kończy się błogosławieństwem (olejkiem radości). Na nabożeństwach fatimskich dzieci, młodzież, rodziny, dziadkowie. Tłum. I ten ich śpiew. Górale z Beskidów twierdzą, że wcale nie śpiewają najpiękniej. Skromnie dziękują za wyrazy uznania. Kto jednak ich słyszał na żywo, nie ma wątpliwości. Ich śpiew nauczy modlitwy nawet najtwardsze serca.

  Artykuł w GOŚCIU NIEDZIELNYM
  Galeria GOŚCIA NIEDZIELNEGO
  Galeria zdjęć osobista

 • 2017-07-14

  Mocny początek w żywieckim sanktuarium

  Bp Pindel: „Wezwanie Matki Bożej z Fatimy mówi o modlitwie na różańcu, o pokucie i o zadośćuczynieniu za grzechy. I można by pytać, co to ma wspólnego z ogromem zła - wojnami, nienawiścią, śmiercią, prześladowaniami w Rosji, rozszerzaniem się komunizmu po Europie? Czy ja muszę zadośćuczynić za grzechy tych, którzy są źli i mnie krzywdzą? A jednak taka jest logika Pana historii. A jednak modlitwa ratuje i nie wiemy, ile istnień ludzkich zostało uratowanych przez tych, którzy, posłuszni wezwaniu Maryi, sięgnęli po różaniec. (…) A jednak Bóg wysłuchuje modlitwy za prześladowców, bluźnierców i grzeszników. Tylu wielkich zbrodniarzy przeżyło nawrócenie. Tylu zostało powstrzymanych przed czynami jeszcze gorszymi niż te, które popełnili. A jednak przychodzi otrzeźwienie i nawrócenie. A jednak możemy powiedzieć, że idea komunizmu skompromitowała się, upadła.
  Czytaj więcej

  Galeria zdjęć

 • 2017-07-03

  Pielgrzymka Szlakiem Grunwaldzkim

  Monstrancja Fatimska w Pielgrzymce Pokoju i Pojednania dotarła do jednego z najstarszych kościołów w Polsce - przepięknej gotyckiej świątyni, którą jest Parafia św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim, znajdującej się na tzw. Szlaku Grunwaldzkim. „Przynieście intencje, ból, troski, niepewność, lęki, pytania, wątpliwości, młodość, starość, choroby... wszystko, czym żyjecie. Maryja nie przychodzi do samowystarczalnych mocarzy, lecz do tych, którzy się źle mają. Przynosi łaskę po łasce: pokój, pojednanie, radość, rozeznanie” – usłyszeliśmy na początku tego etapu. Więcej w artykule Gazety Nowomiejskiej.

  Artykuł
  Galeria zdjęć z nawiedzenia
  Galeria zdjęć z procesji

 • 2017-06-30

  W sercu pustyni miasta

  Na koniec warszawskiego etapu Pielgrzymki Pokoju i Pojednania Monstrancja Fatimska udała się do oazy na pustyni miasta, jak potocznie nazywa się Wspólnoty Jerozolimskie, które swój klasztor mają przy ul. Łazienkowskiej. Noc czuwania, śpiewy i piękno miejsca zaszczepiają w sercu tęsknotę za intymną relacją z Chrystusem i Jego Matką.

  Galeria zdjęć

 • 2017-06-29

  Pola Nadziei za oceanem

  Za oceanem znów zakwitły „Pola Nadziei” dla Hospicjum w Wilnie. Gospodarzem akcji była Parafia Św. Jana Kantego w Clifton, New Jersey. Na ręce Państwa Barbary i Janusza Pieczuro - organizatorów tego pięknego dzieła – składamy wielkie podziękowania za zaangażowanie i zorganizowanie zbiórki na rzecz naszego wileńskiego domu dla chorych, Duszpasterzom oraz wszystkim hojnym Darczyńcom. Niech nadzieja nas wszystkich łączy i prowadzi ku dobru. s. Michaela Rak

  Galeria zdjęć

 • 2017-06-28

  Na miejscu wojennych objawień

  Mało się o nim mówi, choć miejsce jest niezwykłe. Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach kryje w sobie tajemnicę kilkudziesięciu objawień Jezusa i Maryi. Rozpoczęły się w czasie drugiej wojny światowej – w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, 3 maja 1943 roku a zakończyły 15 września 1949 roku, a więc w święto Matki Bożej Bolesnej. Widzącą była kilkunastoletnia Władzia Fronczak. Z jej świadectw oraz z opowieści nawiedzających to miejsce pielgrzymów, wyłania się obraz cudu, który jest ciągle aktualny – cudu żywej miłości Jezusa i Jego Matki, opiekunki czasu wojny i pokoju. Nie mogliśmy tego miejsca ominąć.

  Galeria zdjęć

 • 2017-06-26

  Zwykły poniedziałek w niezwykłej świątyni

  Dotarliśmy do niej w nocy. Świątynia Opatrzności Bożej była już ubrana w światło reflektorów i latarni. Warszawa przysypiała. Nocne autobusy wykręcały kolejną pętelkę. W Radiu Warszawa ostatnie słowa komplety. Następnego dnia obudził nas poniedziałkowy poranek. Monstrancja Fatimska spędziła cały ten dzień w sercu Opatrzności Bożej a Opatrzność Boża w sercu Monstrancji Fatimskiej. W zewnętrznym wymiarze: wotum wdzięczności Narodu Polskiego (dla MB w Fatimie) w wotum wdzięczności Narodu Polskiego (za wolną Polskę).

  Zobaczcie jaki psalm śpiewał Kościół między czytaniami z dnia.

  Refren: Szczęśliwy naród wybrany przez Pana.

  Błogosławiony lud, którego Pan jest Bogiem,
  naród, który On wybrał na dziedzictwo dla siebie.
  Pan spogląda z nieba,
  widzi wszystkich ludzi.

  Oczy Pana zwrócone na bogobojnych, *
  na tych, którzy oczekują Jego łaski,
  aby ocalił ich życie od śmierci *
  i żywił ich w czasie głodu.

  Dusza nasza oczekuje Pana, *
  On jest naszą pomocą i tarczą.
  Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska, *
  według nadziei pokładanej w Tobie.

  Błogosławieństwo na kolejne etapy Pielgrzymki Pokoju i Pojednania, także te osobiste - do siebie nawzajem. Piękne chwile adoracji w Świątyni Opatrzności Bożej już za nami, ale... sama Opatrzność już przewidziała w jaki sposób dotrzeć z miłością do naszego serca.
  więcej

  Galeria zdjęć

 • 2017-06-25

  Nasi ambasadorzy idą jak burza (FOTO i WIDEO)

  Ambasadorzy jedynego hospicjum w Wilnie - Reprezentacja Polski Amp Futbol Polska - zdobyła srebro w prestiżowym Amp Futbol Cup. Po ceremonii rozdania pucharów, Kapitan reprezentacji Przemysław Świercz zdjął swój medal i... przekazał go Fundacji Aniołów Miłosierdzia. Wielkie dzięki dla ludzi z wielkim sercem! Obejrzyjcie krótką etiudę filmową, podsumowującą ten turniej. Majstersztyk.

  Wideo
  Artykuł
  Galeria zdjęć

 • 2017-06-24

  Rozmowy i spacer po Starówce z Patronką Warszawy

  Dwa dni adoracji na Starówce, w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej zakończyła radosna procesja. Monstrancja Fatimska przeszła uliczkami i Rynkiem Starego Miasta, wśród stolików i parasolek, odbijając światło fleszy japońskiej wycieczki. Ciekawostka: Wiedzieliście, że Matka Boża Łaskawa - Patronka Warszawy - jest w ciąży? Jeśli zatem ktoś nosi pod sercem dziecko, ma do kogo wpaść na pogaduchy.

  Artykuł
  Galeria zdjęć

 • 2017-06-22

  Wśród blokowisk na granicy Mordoru

  Tuż przy Metrze Wilanowska z pętlami autobusowymi i tramwajowymi, wśród mokotowskich blokowisk, nieopodal zagłębia biurowego zwanego wymownie Mordorem, przy ul. Domaniewskiej znajduje się parafia NMP Matki Kościoła. Adoracja, której wnętrze kościoła bardzo sprzyja, poszła w noc. Tego dnia wspominaliśmy św. Tomasza Morusa.

  Z tej okazji, przypominamy modlitwę o dobry humor jego autorstwa:

  Panie, daj mi dobre trawienie i także coś do przetrawienia. Daj mi zdrowie ciała i pogodę ducha, bym mógł je zachować.
  Panie, daj mi prosty umysł, bym umiał gromadzić skarby ze wszystkiego, co dobre, i abym się nie przerażał na widok zła, ale raczej bym potrafił wszystko dobrze zrozumieć.
  Daj mi takiego ducha, który by nie znał znużenia, szemrania, wzdychania, skargi, i nie pozwól, bym się zbytnio zadręczał tą rzeczą tak zawadzającą, która się nazywa moim „ja”.
  Panie, daj mi poczucie humoru. Udziel mi łaski rozumienia żartów, abym potrafił odkryć w życiu odrobinę radości i mógł sprawiać radość innym.


  Galeria zdjęć

 • 2017-06-20

  W ciszy u św. Floriana (FOTO i AUDIO)

  Dwa dni Monstrancja Fatimska spędziła na adoracji w praskiej katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła. Ten etap Pielgrzymki i Pojednania rozpoczął się od takiej oto ewangelii z dnia (19. czerwca): «Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie».

  Fragment audycji w Radiu Warszawa
  Galeria zdjęć

 • 2017-06-18

  Niewiasta u św. Ojca Pio

  Idąc do Elżbiety, Maryja nie wysłała do niej eska: "Cześć ciocia, niedługo będę". Nie zrobiła wydarzenia na fejsie i nie miała za sobą znajomych w zamkniętej grupie tematycznej. Tym razem wydarzenie na fejsie - owszem - było, ale sam przyjazd Monstrancji Fatimskiej do Warszawy był nagły i… pełen łaski. Niemal z dnia na dzień otwierały się kolejne drzwi. Pierwsze z nich otworzył ks. Andrzej Kuflikowski, proboszcz Parafii św. O. Pio przy ul. Fieldorfa, gdzie Wanda Pułtawska przekazała relikwie tego wielkiego świętego.

  Galeria zdjęć

 • 2017-07-23

  Pielgrzymki w objęciach MB Ostrobramskiej i... siostry Michaeli Rak

  Po dziewięciu dniach pielgrzymowania salezjańska pielgrzymka z Suwałk do Ostrej Bramy dotarła do granic Wilna. Na Mszy św. gościli s. Michaelę Rak, dyrektor hospicjum w Wilnie, która stara się zapewnić godziwe warunki śmiertelnie chorym i umierającym. Od lat salezjnańscy pielgrzymi wspierają hojnie datkami dzieła dobroczynne prowadzone przez zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. I tym razem nie zawiedli.

  Artykuł

 • 2017-07-20

  Dwie dziewczyny – wielkie serca – wielka akcja (WIDEO)

  Zbiórka instrumentów medycznych i artykułów higienicznych dla Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie to pomysł, który zrodził się we wrześniu 2016 r. Dwie dziewczyny: Alicja i Adrianna (obie z Duszpasterstwa Akademickiego "Parakletos" w Słubicach) pojechały w ramach programu Erasmus do stolicy Litwy. W Wilnie zetknęły się z siostrami Jezusa Miłosiernego oraz hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki. Wrażenie jakie wywarł na dziewczynach ten Dom było tak duże, że zapragnęły wspomóc hospicjum na miejscu w formie wolontariatu, a także już po powrocie do swojego środowiska akademickiego we Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach organizując akcję zbiórki. Zobaczcie co z tego wyszło.

  Materiał TVP
  WIDEO z podsumowania
  Artykuł w Gościu Niedzielnym

 • 2017-07-17

  Kinga Dębska o miłości w hospicjum

  Kinga Dębska, reżyserka filmu „Moje córki krowy”, stworzyła piękną etiudę o czułości i sile prostych gestów. Miejsce akcji: jedyne hospicjum na Litwie. W roli głównej: pracownicy i domownicy. W filmie nie słychać słów, ale muzyka i gesty mówią o wiele więcej.

  OBEJRZYJ FILM

 • 2017-07-16

  Góra Karmel i Fatima w Rychwałdzie

  Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej - życzliwy dom modlitwy, pełen łask. Tutaj każda droga, nawet najtrudniejsza, kończy się błogosławieństwem (olejkiem radości). Na nabożeństwach fatimskich dzieci, młodzież, rodziny, dziadkowie. Tłum. I ten ich śpiew. Górale z Beskidów twierdzą, że wcale nie śpiewają najpiękniej. Skromnie dziękują za wyrazy uznania. Kto jednak ich słyszał na żywo, nie ma wątpliwości. Ich śpiew nauczy modlitwy nawet najtwardsze serca.

  Artykuł w GOŚCIU NIEDZIELNYM
  Galeria GOŚCIA NIEDZIELNEGO
  Galeria zdjęć osobista

 • 2017-07-14

  Mocny początek w żywieckim sanktuarium

  Bp Pindel: „Wezwanie Matki Bożej z Fatimy mówi o modlitwie na różańcu, o pokucie i o zadośćuczynieniu za grzechy. I można by pytać, co to ma wspólnego z ogromem zła - wojnami, nienawiścią, śmiercią, prześladowaniami w Rosji, rozszerzaniem się komunizmu po Europie? Czy ja muszę zadośćuczynić za grzechy tych, którzy są źli i mnie krzywdzą? A jednak taka jest logika Pana historii. A jednak modlitwa ratuje i nie wiemy, ile istnień ludzkich zostało uratowanych przez tych, którzy, posłuszni wezwaniu Maryi, sięgnęli po różaniec. (…) A jednak Bóg wysłuchuje modlitwy za prześladowców, bluźnierców i grzeszników. Tylu wielkich zbrodniarzy przeżyło nawrócenie. Tylu zostało powstrzymanych przed czynami jeszcze gorszymi niż te, które popełnili. A jednak przychodzi otrzeźwienie i nawrócenie. A jednak możemy powiedzieć, że idea komunizmu skompromitowała się, upadła.
  Czytaj więcej

  Galeria zdjęć

 • 2017-07-03

  Pielgrzymka Szlakiem Grunwaldzkim

  Monstrancja Fatimska w Pielgrzymce Pokoju i Pojednania dotarła do jednego z najstarszych kościołów w Polsce - przepięknej gotyckiej świątyni, którą jest Parafia św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim, znajdującej się na tzw. Szlaku Grunwaldzkim. „Przynieście intencje, ból, troski, niepewność, lęki, pytania, wątpliwości, młodość, starość, choroby... wszystko, czym żyjecie. Maryja nie przychodzi do samowystarczalnych mocarzy, lecz do tych, którzy się źle mają. Przynosi łaskę po łasce: pokój, pojednanie, radość, rozeznanie” – usłyszeliśmy na początku tego etapu. Więcej w artykule Gazety Nowomiejskiej.

  Artykuł
  Galeria zdjęć z nawiedzenia
  Galeria zdjęć z procesji

 • 2017-06-30

  W sercu pustyni miasta

  Na koniec warszawskiego etapu Pielgrzymki Pokoju i Pojednania Monstrancja Fatimska udała się do oazy na pustyni miasta, jak potocznie nazywa się Wspólnoty Jerozolimskie, które swój klasztor mają przy ul. Łazienkowskiej. Noc czuwania, śpiewy i piękno miejsca zaszczepiają w sercu tęsknotę za intymną relacją z Chrystusem i Jego Matką.

  Galeria zdjęć

 • 2017-06-29

  Pola Nadziei za oceanem

  Za oceanem znów zakwitły „Pola Nadziei” dla Hospicjum w Wilnie. Gospodarzem akcji była Parafia Św. Jana Kantego w Clifton, New Jersey. Na ręce Państwa Barbary i Janusza Pieczuro - organizatorów tego pięknego dzieła – składamy wielkie podziękowania za zaangażowanie i zorganizowanie zbiórki na rzecz naszego wileńskiego domu dla chorych, Duszpasterzom oraz wszystkim hojnym Darczyńcom. Niech nadzieja nas wszystkich łączy i prowadzi ku dobru. s. Michaela Rak

  Galeria zdjęć

 • 2017-06-28

  Na miejscu wojennych objawień

  Mało się o nim mówi, choć miejsce jest niezwykłe. Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach kryje w sobie tajemnicę kilkudziesięciu objawień Jezusa i Maryi. Rozpoczęły się w czasie drugiej wojny światowej – w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, 3 maja 1943 roku a zakończyły 15 września 1949 roku, a więc w święto Matki Bożej Bolesnej. Widzącą była kilkunastoletnia Władzia Fronczak. Z jej świadectw oraz z opowieści nawiedzających to miejsce pielgrzymów, wyłania się obraz cudu, który jest ciągle aktualny – cudu żywej miłości Jezusa i Jego Matki, opiekunki czasu wojny i pokoju. Nie mogliśmy tego miejsca ominąć.

  Galeria zdjęć

 • 2017-06-26

  Zwykły poniedziałek w niezwykłej świątyni

  Dotarliśmy do niej w nocy. Świątynia Opatrzności Bożej była już ubrana w światło reflektorów i latarni. Warszawa przysypiała. Nocne autobusy wykręcały kolejną pętelkę. W Radiu Warszawa ostatnie słowa komplety. Następnego dnia obudził nas poniedziałkowy poranek. Monstrancja Fatimska spędziła cały ten dzień w sercu Opatrzności Bożej a Opatrzność Boża w sercu Monstrancji Fatimskiej. W zewnętrznym wymiarze: wotum wdzięczności Narodu Polskiego (dla MB w Fatimie) w wotum wdzięczności Narodu Polskiego (za wolną Polskę).

  Zobaczcie jaki psalm śpiewał Kościół między czytaniami z dnia.

  Refren: Szczęśliwy naród wybrany przez Pana.

  Błogosławiony lud, którego Pan jest Bogiem,
  naród, który On wybrał na dziedzictwo dla siebie.
  Pan spogląda z nieba,
  widzi wszystkich ludzi.

  Oczy Pana zwrócone na bogobojnych, *
  na tych, którzy oczekują Jego łaski,
  aby ocalił ich życie od śmierci *
  i żywił ich w czasie głodu.

  Dusza nasza oczekuje Pana, *
  On jest naszą pomocą i tarczą.
  Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska, *
  według nadziei pokładanej w Tobie.

  Błogosławieństwo na kolejne etapy Pielgrzymki Pokoju i Pojednania, także te osobiste - do siebie nawzajem. Piękne chwile adoracji w Świątyni Opatrzności Bożej już za nami, ale... sama Opatrzność już przewidziała w jaki sposób dotrzeć z miłością do naszego serca.
  więcej

  Galeria zdjęć

 • 2017-06-25

  Nasi ambasadorzy idą jak burza (FOTO i WIDEO)

  Ambasadorzy jedynego hospicjum w Wilnie - Reprezentacja Polski Amp Futbol Polska - zdobyła srebro w prestiżowym Amp Futbol Cup. Po ceremonii rozdania pucharów, Kapitan reprezentacji Przemysław Świercz zdjął swój medal i... przekazał go Fundacji Aniołów Miłosierdzia. Wielkie dzięki dla ludzi z wielkim sercem! Obejrzyjcie krótką etiudę filmową, podsumowującą ten turniej. Majstersztyk.

  Wideo
  Artykuł
  Galeria zdjęć

 • 2017-06-24

  Rozmowy i spacer po Starówce z Patronką Warszawy

  Dwa dni adoracji na Starówce, w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej zakończyła radosna procesja. Monstrancja Fatimska przeszła uliczkami i Rynkiem Starego Miasta, wśród stolików i parasolek, odbijając światło fleszy japońskiej wycieczki. Ciekawostka: Wiedzieliście, że Matka Boża Łaskawa - Patronka Warszawy - jest w ciąży? Jeśli zatem ktoś nosi pod sercem dziecko, ma do kogo wpaść na pogaduchy.

  Artykuł
  Galeria zdjęć

 • 2017-06-22

  Wśród blokowisk na granicy Mordoru

  Tuż przy Metrze Wilanowska z pętlami autobusowymi i tramwajowymi, wśród mokotowskich blokowisk, nieopodal zagłębia biurowego zwanego wymownie Mordorem, przy ul. Domaniewskiej znajduje się parafia NMP Matki Kościoła. Adoracja, której wnętrze kościoła bardzo sprzyja, poszła w noc. Tego dnia wspominaliśmy św. Tomasza Morusa.

  Z tej okazji, przypominamy modlitwę o dobry humor jego autorstwa:

  Panie, daj mi dobre trawienie i także coś do przetrawienia. Daj mi zdrowie ciała i pogodę ducha, bym mógł je zachować.
  Panie, daj mi prosty umysł, bym umiał gromadzić skarby ze wszystkiego, co dobre, i abym się nie przerażał na widok zła, ale raczej bym potrafił wszystko dobrze zrozumieć.
  Daj mi takiego ducha, który by nie znał znużenia, szemrania, wzdychania, skargi, i nie pozwól, bym się zbytnio zadręczał tą rzeczą tak zawadzającą, która się nazywa moim „ja”.
  Panie, daj mi poczucie humoru. Udziel mi łaski rozumienia żartów, abym potrafił odkryć w życiu odrobinę radości i mógł sprawiać radość innym.


  Galeria zdjęć

 • 2017-06-20

  W ciszy u św. Floriana (FOTO i AUDIO)

  Dwa dni Monstrancja Fatimska spędziła na adoracji w praskiej katedrze św. Floriana i św. Michała Archanioła. Ten etap Pielgrzymki i Pojednania rozpoczął się od takiej oto ewangelii z dnia (19. czerwca): «Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb!” A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie».

  Fragment audycji w Radiu Warszawa
  Galeria zdjęć

 • 2017-06-18

  Niewiasta u św. Ojca Pio

  Idąc do Elżbiety, Maryja nie wysłała do niej eska: "Cześć ciocia, niedługo będę". Nie zrobiła wydarzenia na fejsie i nie miała za sobą znajomych w zamkniętej grupie tematycznej. Tym razem wydarzenie na fejsie - owszem - było, ale sam przyjazd Monstrancji Fatimskiej do Warszawy był nagły i… pełen łaski. Niemal z dnia na dzień otwierały się kolejne drzwi. Pierwsze z nich otworzył ks. Andrzej Kuflikowski, proboszcz Parafii św. O. Pio przy ul. Fieldorfa, gdzie Wanda Pułtawska przekazała relikwie tego wielkiego świętego.

  Galeria zdjęć

 • 2017-06-19

  Nawiedzenie Warszawy - Gość Niedzielny

  - Chcemy żeby ta peregrynacja, którą nazwaliśmy Pielgrzymką Pokoju i Pojednania, była cicha. Tak działała Maryja, kiedy będąc w stanie błogosławionym, przyszła do Elżbiety. To była nagła, niespodziewana wizyta... Nie mogła przecież wysłać wcześniej sms-a, ani ogłosić wydarzenia na fejsie. Tak do nas Maryja przychodzi ze Swym Synem: niespodziewanie, dyskretnie, zawsze kiedy Jej potrzebujemy, bo przywołuje Ją nasza bezradność, cierpienie. Niesie nam Chrystusa... - mówi Grzegorz Kiciński z Fundacji Aniołów Miłosierdzia.
  Czytaj więcej

 • 2017-06-17

  24 godziny w Stolicy Miłosierdzia

  O cudach nawróceń, wewnętrznych uzdrowień i czułej miłości w hospicjum w Wilnie. Historie wciskają w fotel. Świadectwo siostry Michaeli Rak nagrane w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu 7 maja 2017 r w trakcie Pielgrzymki Pokoju i Pojednania Monstrancji Fatimskiej.
  Czytaj więcej
  Galeria zdjęć

 • 2017-06-15

  Boże Ciało w Kalwarii Zebrzydowskiej

  "Maryja uczy nas, że prawdziwego pokoju nie osiąga się gwałtownymi działaniami, ale w prostocie codziennych dni, w codziennych gestach miłości i dobra, w relacjach między ludźmi, którzy są nam najbliżsi. Pokój na świecie buduje się zaczynając od własnego serca, własnej rodziny i wspólnoty, w której żyjemy” – powiedział Bp Damian Muskus OFM w trakcie uroczystości Bożego Ciała w Kalwarii Zebrzydowskiej. W uroczystościach uczestniczyli m.in. Dziekan kalwaryjski Ks. Wiesław Cygan, O. Prowincjał Teofil Czarniak OFM oraz O. Kustosz Azariasz Hess OFM, a także bracia i ojcowie bernardyni, siostry zakonne i licznie zgromadzeni wierni.
  Czytaj więcej
  Galeria zdjęć

 • 2017-06-08

  S. Michaela Rak z mocnym świadectwem

  O cudach nawróceń, wewnętrznych uzdrowień i czułej miłości w hospicjum w Wilnie. Historie wciskają w fotel. Świadectwo siostry Michaeli Rak nagrane w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu 7 maja 2017 r w trakcie Pielgrzymki Pokoju i Pojednania Monstrancji Fatimskiej.

  Film

 • 2017-06-02

  Uśmiechnięte świętowanie w Pszowie

  W dniach 31 maja - 1 czerwca Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie, nazywana także Sanktuarium Matki Bożej Uśmiechniętej gościła Monstrancja Fatimska.

  Podczas adoracji Pana Jezusa, prosiliśmy Boga o wolność od wszelkich uzależnień. Był to również czas święta Nawiedzenia św. Elżbiety, ostatniego nabożeństwa majowego oraz czwartkowego nabożeństwa eucharystycznego z procesją z Najświętszym Sakramentem wokół Bazyliki. Oj, działo się a wszystko z pod okiem MB Uśmiechniętej. (fot. Marek Kolorz)

  Galeria zdjęć

 • 2017-05-12

  Noc pokuty w Turzy Śląskiej

  W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej odbyła się kolejna noc pokuty. Tym razem była szczególnie skierowana do młodzieży przygotowującej się do udziału w kolejnych Światowych Dniach Młodzieży. W modlitwach i czuwaniu uczestniczyła także Monstrancja Fatimska.

  Ks. Marcin Wierzbicki, diecezjalny duszpasterz młodzieży archidiecezji katowickiej, przewodniczył Eucharystii. – Przybyliśmy tutaj, aby wraz z chórem aniołów uwielbiać Jezusa Chrystusa. W sposób szczególny chcemy prosić Jego Matkę o orędownictwo za nami. O opiekę nad młodymi naszej archidiecezji – mówił we wprowadzeniu do liturgii.

  Homilię w czasie Mszy św. wygłosił ks. Jakub Bartczak, który przyjechał do Turzy Śląskiej z Wrocławia. Komentując Ewangelię o uczniach idących do Emaus, pytał o to czego szukamy w Kościele. – Czy spodziewamy się zobaczyć show na Mszy św.? (…) Czy przychodzimy do kościoła po promocję, jak do marketu, czy po to, by doświadczyć miłującego Boga? – pytał zebranych.

  – Jesteśmy tak bardzo pochłonięci codziennością, że nie widzimy tego, iż Bóg nas kocha. Można cały czas trzymać się ludzkich spraw, ale one potrafią przysłaniać to, co piękne i głębokie. Maryja jest nauczycielką słuchania. Uczy nas rozkochiwać się w Bogu – mówił ks. Bartczak.

  Noce Pokuty w Turzy Śląskiej są organizowane z 29 na 30 dnia każdego miesiąca. Przybywają na nie rzesze pielgrzymów nie tylko ze Śląska, ale także z innych części Polski, aby wypraszać łaski dla siebie i swoich bliskich.

  Podczas trwającego od wieczora nabożeństwa pątnicy mogą przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania oraz uczestniczyć w nabożeństwie różańcowym, Eucharystii, jak i procesji z Najświętszym Sakramentem w Monstrancji Fatimskiej oraz figurą Matki Bożej z Syrakuz. (źródło: KAI/GK)

 • 2017-05-28

  Manewry miłosierdzia w Piekarach Śląskich cz. 2 (Dziennik Zachodni)

  Pielgrzymka do Piekar z prezydentem Andrzejem Dudą. W czasie pielgrzymki ponownie mocno zabrzmiało zawołanie: Niedziele Boża i nasza. Abp Wiktor Skworc zaapelował o zakaz reklam alkoholu. "Aby Polska nie była browarna, a solidarna". W homilii abp Kupny apelował o rozwiązanie sprawy frankowiczów. Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców rozpoczęła się godzinkami o godz. 8, a zakończyła procesją do bazyliki o godz. 16. Wydarzeniem jest prezentacja monstrancji fatimskiej, która w październiku zostanie zawieziona do Fatimy jako dar narodu polskiego na 100-lecie objawień fatimskich. Tegoroczna pielgrzymka do Piekar odbywa się pod szczególnym nadzorem, gdyż jednym z uczestników jest prezydent Andrzej Duda.

  Więcej w Dzienniku Zachodnim

 • 2017-05-28

  Manewry miłosierdzia w Piekarach Śląskich cz. 1

  100 tysięcy mężczyzn na modlitwie w jednym miejscu. To fenomen na skalę światową. Żadna fotogaleria tego nie odda, ale warto rzucić okiem na kilka ujęć. Pielgrzymka Pokoju i Pojednania trwa.

  Galeria zdjęć

 • 2017-05-23

  Kaplica Prezydencka na szlaku Pielgrzymki Pokoju

  Bez szumu medialnego, tak po prostu. Skoro Monstrancja Fatimska jest darem od Polaków, trudno by nie nawiedziła również Pałacu Prezydenckiego.

  Galeria zdjęć

 • 2017-05-19

  Monstrancja Fatimska w Gdyni i okolicach

  Monstrancja Fatimska trafiła za klauzurę. Najpierw - całą noc - spędziła w rodzinie monastycznej małych sióstr od Betlejem, od Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, od świętego Brunona w Grabowcu a kolejny dzień spędziła za kratami Klasztoru Sióstr Karmelitanek Bosych Matki Bożej Wielkiego Zawierzenia w Gdyni Orłowie. Potem po kolei pojechaliśmy do Parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (Kolegiata gdyńska przy ul. Świętojańskiej), Parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni, by rzutem na taśmę nawiedzić Przedszkole u Sióstr Dominikanek w Gdańsku.

  Galeria zdjęć

 • 2017-05-16

  Czyniąc miłosierdzie w blasku Maryi - AUDYCJA

  Wzruszająca opowieść siostry Michaeli Rak, prowadzącej jedyne hospicjum na Litwie. Audycję „Czyniąc Miłosierdzie w blasku Maryi” prowadzi Katarzyna Łakomiak z Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej. Czeka cię sterta prasowania? Masz przed sobą pół godziny drogi lub „w końcu masz czas dla siebie”? Szukasz czegoś do słuchania? Polecamy tę audycję. Nawet się nie spostrzeżesz, jak zaczniesz błogosławić Boga.

  Posłuchaj

 • 2017-05-12

  Ufam, że Bob Dylan przekaże nagrodę na Hospicjum [WYWIAD]

  Społeczne organizacje, osoby indywidualne, przestrzeń biznesu – to są wszystko ludzie, którzy wspierają Hospicjum, którzy pomagają i dzięki temu możemy służyć naszym chorym – powiedziała w rozmowie z zw.lt s. Michaela Rak, dyrektorka i założycielka Hospicjum im. błogosławionego księdza Michała Sopoćki w Wilnie, które obchodzi 5-lecie swej działalności.

  wywiad

 • 2017-05-13

  Jubileusz fatimski na Krzeptówkach w Zakopanem [GOŚĆ NIEDZIELNY]

  Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył uroczystościom setnej rocznicy objawień fatimskich w sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem. W liturgiach brała udział także Monstrancja Fatimska

  Relacja i galeria foto

 • 2017-05-13

  Finał akcji „Pola Nadziei” i 5-lecie hospicjum [TRANSMISJA]

  W tym roku hospicjum w Wilnie skończy 5 lat. 5 lat łaski, cudów, ale i trudu i łez (które również są łaską). 13 maja zaczęliśmy świętowanie w Wilnie. Wzruszające słowa, piękne ujęcia z drona na wileńską starówkę i latające serce. Na początku tego filmu - transmisja Mszy św. W połowie zaczyna się mały koncert z okolicznościowymi wypowiedziami, które warto posłuchać. Pojawiają się nawet dwaj franciszkańscy męczennicy z Peru.

  Film

 • 2017-05-4 do 7

  Monstrancja Fatimska u Swojego Oblubieńca – Kalisz [GALERIA]

  CZWARTEK-NIEDZIELA, 4-7. maja 2017

  Monstrancja Fatimska dotarła do Kalisza. Stacja pierwsza: Katedra św. Mikołaja Biskupa. Czuwanie w intencji Pokoju i Pojednania rozpoczęła Koronka do Miłosierdzia Bożego. Ks. Proboszcz w trakcie osobistego rozważania prosił: "Naucz nas kochać, Jezu, bo tylko miłość może być trwałym fundamentem pokoju". W katedrze modlitwy potrwały do Apelu Jasnogórskiego.

  Dzień drugi kaliskiej wędrówki Monstrancji Fatimskiej zaczął się w parafii Opatrzności Bożej przy ul. Polnej. Jedno ze zdjęć jest szczególne. Twarz św. Alojzego Orione w sercu Maryi. Ona nosi w sobie każdego z nas. Zna nas i nasze sprawy po imieniu, co do sekundy.

  6 i 7 maja wotum Polaków dla Fatimy znalazło się w Polskim Nazaret, czyli w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Na niedzielę dojechała także s. Michaela Rak. Trudno opisać co się tam działo. Otwartość i hojność parafian i pielgrzymów zawstydzają. Piękny czas. Dziękujemy.

  Galeria zdjęć

 • 2017-05-13

  Audycja „W dobrych zawodach” [AUDIO]

  Audycja o tajemnicach trojga pastuszków, o kuluarach powstania Monstrancji Fatimskiej, o góralskiej obietnicy, złożonej po zamachu na Jana Pawła II, o najcichszej modlitwie papieża Franciszka i sekretnym pragnieniu s. Michaeli Rak z Wilna. A wszystko w kontekście 100-lecia objawień Maryi w Fatimie. W audycji, którą prowadziła Sylwia Sułkowska, wziął udział pallotyn ks. Grzegorz Kurp, Mariusz Drapikowski (z synem Kamilem - twórcą Monstrancji), Przemysław Goławski (korespondencja prosto z Fatimy) oraz Grzegorz Kiciński - dyrektor FAM i koordynator Pielgrzymki Pokoju i Pojednania ("Osiołek Maryi"). Ps. Audycji słucha się z wielką przyjemnością, także dzięki świetniej muzie. Czwórka - rzeczywiście brzmi dobrze.

  Audycja

 • 2017-05-03

  Monstrancja Fatimska w jasnogórskiej procesji [WIDEO]

  Kartka z kalendarza: 3 maja. Spacer z Jezusem i Maryją po ścieżkach Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Paulini wzięli po prostu Maryję na ramiona i dziarskim krokiem ruszyli do przodu. Procesja poszła żwawo, bo zimno było, że hej. Z takim pośpiechem poszła zapewne Maryja do Elżbiety. Tak Idzie Człowiek, który kocha. Ta gra słów nie jest przypadkowa. Częstochowa - Jasna Góra w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski gościła bowiem Pielgrzymów Miłosierdzia, którzy 13 maja wyruszą w pielgrzymkę wzdłuż granic Polski, tworząc różańcowy łańcuch wokół naszego kraju. Kilka dni wcześniej jeden z nich, nasz Przyjaciel Roman Zięba przekazał nam, że Pielgrzymi Miłosierdzia włączają się duchowo do Pielgrzymki Pokoju i Pojednania Matki Bożej Fatimskiej.

  Film

 • 2017-04-30

  Motocykliści mają gest – zlot miłosierdzia [GALERIA]

  Klub Motocyklowy Armaty na dobry początek sezonu postanowił wesprzeć hospicjum w Wilnie a przede wszystkim budowę oddziału dla nieuleczalnie chorych dzieci. Początek - tradycyjne - Msza św. i święcenie motocykli w Parafia Wniebowzięcia NMP w Stoczku Łukowskim a potem parada, kwesta na rzecz hospicjum w Wilnie i biesiada

  Galeria 1
  Galeria 2
  Galeria 3

 • 2017-04-30

  Nagroda Życia dla s. Michaeli [WIDEO]

  30 kwietnia 2017 r. s. Michaela Rak, założycielka i dyrektor Hospicjum bł. ks. M. Sopoćki w Wilnie została uhonorowana Nagrodą Życia "za zawodowe zaangażowanie w pielęgnowanie kultury życia". Zapytana przez dziennikarza „Czym jest hospicjum w Wilnie?” dała zaskakującą odpowiedź. Miejscem, gdzie człowiek traci życie? Nie. A czym? Posłuchaj.

  Film

 • 2017-04-29

  "Przybytek ziemski Pokornego" - Monstrancja Fatimska na Jasnej Górze [WIDEO]

  Przesyłamy kilka poruszających spojrzeń z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, które było kamieniem milowym trwającej Pielgrzymki Pokoju i Pojednania. Nagranie z poranka, tuż przed falą pielgrzymów. Dla wszystkich, którzy byli tam w dniach 28 kwietnia - 3 maja fizycznie i dla tych, którzy choć raz o tym miejscu pomyśleli. Dziękujemy za wszystkie modlitwy, kciuki na różańcu i eski pocieszenia. Radio Jasna Góra - dziękujemy za dźwięk, herbatę i pokrzepienie. Przekażcie wszystkim Ojcom Paulinom: WIELKIE DZIĘKI!

  Film

 • 2017-04-28

  Magazyn NIEDZIELA o Monstrancji Fatimskiej

  Polecamy tekst redakcji magazynu „Niedziela” na temat Pielgrzymki Pokoju i Pojednania, Monstrancji Fatimskiej i hospicjum dla dzieci w Wilnie.

  Artykuł

 • 2017-04-28

  Radio Maryja o Pielgrzymce Pokoju i Pojednania

  Redakcja Radio Maryja zamieściła relację z Pielgrzymki Pokoju i Pojednania Monstrancji Fatimskiej. Polecamy.

  Relacja

 • 2017-04-12

  Audycja o brawurowej akcji Ludzi Dobrej Woli

  Polskie Radio dla Zagranicy podało przepis na pokój serca i zarazem pokój na świecie. W audycji usłyszeć można opowieść o zapomnianych ludziach "Dobrej Woli", żyjącej legendzie, o brawurowej akcji ZHP na Litwie i codziennych lekcjach ufności. Kwadrans o dobru, które nas otacza. Warto posłuchać. Choćby po to, by się uśmiechnąć.

  Link do audycji:
  www.radiozagranica.pl

 • 2017-04-09

  Niedziela Palmowa w Częstochowie - szaleństwo miłosierdzia

  Parafia NMP Częstochowskiej świętowała Niedzielę Palmową przyjmując pod swój dach s. Michaelę Rak, która przywiozła z Wilna cały samochód palm. Nie została ani jedna. "Ciepło serca tej parafii i radość dzieci zostaną w mojej pamięci na zawsze" - powiedziała s. Michaela, wracając z Częstochowy. - "Ks. proboszcz Ryszard Umański dał kolejny raz dowód na to, że bliskość z Chrystusem owocuje miłosierdziem przewyższającym wszelki umysł. Hojność jego parafian przerosła nasze oczekiwania. Jeszcze raz dziękuję z całego serca".

  [Galeria]

 • 2017-04-05

  Spowiedź anioła – wstrząsająca opowieść o walce do końca (WYWIAD)

  O wojnach na pograniczu nieba, o wołaniach na cmentarzu, o świętych w więzieniu, o skarbie bezdomnego, o najważniejszej chwili życia i odnalezieniu sensu, tam, gdzie się go nikt nie spodziewał. A wszystko to w… gazetce parafialnej, na którą natrafiliśmy niby przypadkiem, jak odkrywa się uroczą uliczkę Wilna, Paryża czy Rzymu, gdy zgubi się drogę. Siostra Michaela Rak, założycielka jedynego hospicjum w Wilnie, w krótkim, ale przejmującym wywiadzie.

  więcej

 • 2017-03-26

  Wybudowała hospicjum dla dorosłych. Teraz walczy o dzieci (WIDEO)

  Siostra Michaela Rak ma nowy cel: - Chcę żeby dzieci z chorobami nowotworowymi nie myślały o śmierci. Chce stworzyć miejsce gdzie wśród innych maluchów, będą mogły poczuć się nie jak w placówce medycznej, ale jak w przedszkolu - przekonuje siostra Michaela. Na budowę działu dziecięcego hospicjum musi uzbierać 1 mln euro. Czy uda jej się zrealizować ten wspaniały plan? Zobacz poruszający reportaż Fakt24.

  Wideo

 • 2017-03-25

  Pielgrzymka Pokoju ruszyła – Monstrancja Fatimska w Radomiu

  Monstrancja Fatimska – dar Polaków dla MB Fatimskiej została zaprezentowana podczas uroczystości Zwiastowania Pańskiego w Katedrze radomskiej, inaugurując jednocześnie Jerycho Różańcowe Diecezji Radomskiej, wielką modlitwę adoracyjno-wynagradzającą. Ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik we wzruszających słowach opowiedział o idei Pielgrzymki Pokoju i o samej Monstrancji Fatimskiej, zachęcając przy tej okazji do wsparcia budowy drugiego wotum – hospicjum dla dzieci w Wilnie. Na koniec Mszy Św. Bp Tomasik dokonał aktu zawierzenia. - Stajemy przed Tobą, Maryjo, z naszą miłością i wdzięcznością. Pragniemy Tobie zawierzyć świat, Kościół i nas samych - modlił się bp Tomasik, zawierzając Matce Bożej rodziny, rodziców, władze państwowe i samorządowe, księży, grupy apostolskie, środowiska naukowe i szkolne oraz pracowników administracji, robotników, rolników, służbę zdrowia, jak również bezrobotnych.

  Fotorelacja z wydarzenia:

 • 2017-03-14

  Monstrancja Fatimska na obradach Konferencji Episkopatu Polski

  Drugiego dnia obrad Konferencji Episkopatu Polski miało miejsce piękne wydarzenie. Na życzenie Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego KEP, przed biskupami stanęła Monstrancja Fatimska – wotum Polaków z okazji 100-lecia objawień fatimskich. Uczestnicy obrad zostali poinformowani także o odbywającej się Pielgrzymce Pokoju, której znakiem widzialnym jest Monstrancja Fatimska peregrynująca po polskich sanktuariach i parafiach. Integralnym elementem Pielgrzymki Pokoju jest też wezwanie do jałmużny na drugie wotum maryjne – jedyne hospicjum dla dzieci na Litwie, którego budowa rusza w tym roku staraniem siostry Michaeli Rak ze Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego. Obydwa wota to modlitewne ramiona Maryi – obejmujące zagubioną Europę z jednej strony w Fatimie a z drugiej w Wilnie.

  więcej

 • 2017-03-11

  Mali Przyjaciele o wielkim sercu

  10 marca nasze Hospicjum odwiedzili Przedstawiciele Szkoły-Przedszkola „Wilia” z mamami. Uczniowie w mundurkach szkolnych z uśmiechem wyciągnęli swe pomocne ręce dla naszych Pacjentów. Goście przynieśli ofiarę na rzecz naszego Hospicjum od Społeczności Szkoły-Przedszkola. Będąc u nas, nasi mali Przyjaciele badali otoczenie, w szczególności akwarium ze złotymi rybkami, które spełniają pragnienia Pacjentów, napili się herbaty i jako jedni z pierwszych obejrzeli zabawki, które są przeznaczone dla naszych przyszłych małych Pacjentów.

  Dziękujemy Społeczności Szkoły - Przedszkola „Wilia” za jedność z Osobami Chorymi.

 • 2017-01-28

  XIV Ogólnopolski Koncert Charytatywny w Sycowie

  Ten koncert jest już legendą. Ma swoją magię i swój magnetyzm. Zaczęło się od odruchu serca Krzysztofa Świderka (dziś Konsula Generalnego RP w Irkucku) i prostego pomysłu, by pomagać Polakom na Wschodzie a także, by zadbać o polskie cmentarze, rozsiane po Rosji, Białorusi, Ukrainie czy Litwie. Akcja przerosła oczekiwania organizatorów.

  więcej

 • 2017-03-01

  Minister Zdrowia Litwy z wizytą w hospicjum

  Tegoroczna Środa Popielcowa stała się wyjątkowa dla wspólnoty naszego Hospicjum. Odwiedził nas Minister Zdrowia Republiki Litewskiej Aurelijus Veryga i Poseł na Sejm Republiki Litewskiej Jarosław Narkiewicz z osobami towarzyszącymi.

  Spotkanie odbyło się w bardzo serdeczniej atmosferze, miało charakter poznawczy i dało możliwość omówienia bieżących spraw hospicjum i Sektora Zdrowia, reprezentowanego przez Pana Ministra.

  Po prezentacji filmowej, dotyczącej misji i działalności Hospicjum nasi Goście spotkali się z naszymi Chorymi, ich Rodzinami i Personelem.

  więcej

 • 2017-03-09

  Uczynki Miłosierdzia na Lipówce

  W dniach 7-8 marca w szkole podstawowej na wileńskiej Lipówce odbył się Kiermasz Kaziukowy. Rozpoczął się od przedstawienia działalności Hospicjum, rozmowy o miłosierdziu, znaczeniu wolontariatu i możliwości przyczynienia się życia osób chorych w godności i pełni. Podczas kiermaszu Uczniowie zachęcali by kupować ręczne wyroby, bo wszystkie ze sprzedaży uzbierane środki Wspólnota Szkoły przekaże na rzecz naszego Hospicjum. Dziękujemy Wspólnocie Szkoły Podstawowej na Lipówce za wsparcie osób chorych.

 • 2017-01-08

  Koncert kolęd w Trokach: Od serc dla serc

  W Centrum Kultury w Trokach miał miejsce koncert kolęd „Droga do Betlejem”, gdzie wystąpił chór łączony zespołów rejonu trockiego, chór Zgoda, zespół z Białorusi Lalki Corporation, wokalistka Ewelina Saszenko. Uczestniczyła również Orkiestra Kameralna św. Krzysztofa pod batutą Karolisa Variakojisa, tancerze Daria Olefirenko i Ernest Barčaitis i inni. Koncert był dedykowany m.in. pamięci o Longinie Komołowskim, który odszedł w końcu grudnia ubiegłego roku. W ramach koncertu kolęd była prowadzona także akcja charytatywna na rzecz budowy działu hospicjum dla dzieci "Od serc dla serc".

  więcej

 • 2017-01-03

  Ambasadorzy hospicjum znów na trasie Dakar

  Benediktas Vanagas i Sebastian Rozwadowski - ambasadorzy wileńskiego hospicjum - znów na trasie Rajdu Dakar. Rajdowcy zgodnie twierdzą, że Dakar to nie tylko zmaganie się z innymi zespołami, ale także zmaganie się z samym sobą: „Podczas Dakaru odkrywamy swoje mocne i słabe strony. Dakar zmienia nas jako ludzi”.

  galeria zdjęć
  więcej

 • 2017-01-02

  Uczniowie z Rudomina wspierają budowę hospicjum dla dzieci [GALERIA]

  W tym roku społeczność naszej placówki – Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, kontynuując inicjatywy dobroczynności, dołączyła się do akcji charytatywnej „I Ty możesz zostać wolontariuszem”, skierowanej na rzecz budowy dziecięcego Hospicjum im bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.

  więcej

 • 2016-12-16

  „Drzewo Nadziei”: Harcerze, Full Power Spirit i list do Dylana

  "Drzewo Nadziei" to projekt, którego celem jest zebranie środków na wybudowanie działu dziecięcego hospicjum w Wilnie. Zainicjowali go harcerze działu "Harcerskie Drzewo", który należy do Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie. Podczas pierwszego koncertu zebrano w gotówce aż 10901,97 euro (z których 5700 euro przywieźli harcerze z Solecznik) natomiast suma przelewów wyniosła 5486 euro. Wpłaty wpłynęły z Litwy, Polski, Niemiec i Danii. To wszystko osiągnęliśmy wspólnie, dzięki pomocy każdego z WAS. Zrobiliśmy to razem!

  więcej

 • 2016-12-14

  „Oskar i pani Róża” w DKP. Ponad 16 tys. euro na dziecięce Hospicjum

  W ramach akcji charytatywnej szkół rejonu wileńskiego teatr ,,Wędrówka’’ z Niemieża zaprezentował na deskach Domu Kultury Polskiej w Wilnie spektakl „Oskar i pani Róża”, po zakończeniu którego zbierano pieniądze na dział dziecięcy w Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopocki.

  wideo na youtube

 • 2016-12-08

  Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė odwiedziła hospicjum w Wilnie [VIDEO]

  Panująca w hospicjum atmosfera pomaga człowiekowi czuć się bezpiecznie, pozwala mu poczuć, że jest ważny, że może tu godnie przeżyć ostatnie chwile swego życia. Siostra Michaela i zespół hospicjum robią w tym kierunku wszystko, co możliwe i nawet - co niemożliwe. (...)

  więcej

 • 2016-12-01

  Caritas w Siedlcach pomoże nieuleczalnie chorym dzieciom na Litwie.

  Na apel s. Michaeli Rak odpowiedziało Caritas Diecezji Siedleckiej. Podczas akcji 23. edycji akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, poprzez 50 groszy z każdej rozprowadzonej świecy, wesprze hospicjum dla dzieci na Litwie.

  więcej

 • 2016-11-17

  List otwarty s. Michaeli Rak na zakończenie Roku Miłosierdzia

  NKażdy kolejny dzień trwającej obecnie oktawy Opieki Matki Miłosierdzia z Ostrej Bramy ma jakąś modlitewną intencję. W piątek, 18 listopada wierni zgromadzeni w Kaplicy Ostrobramskiej i kościele pw. św. Teresy będą modlili się w intencji chorych, lekarzy, pielęgniarki oraz za rodziny i za uchodźców. Tego dnia po każdej mszy św. będzie okazja spotkania z pracownikami i wolontariuszami Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki oraz wsparcia tej placówki. Założycielka hospicjum s. Michaela Rak zwraca się do wszystkich wiernych w liście otwartym.

  więcej

 • 2016-09-11

  Reprezentacja Polski w ampfutbolu Ambasadorem hospicjum w Wilnie!

  Najmłodszy z nich ma 14 lat. Na najstarszego wołają “Dziadek”. Razem tworzą najbardziej niezwykły sportowy team w Polsce - Reprezentację Polski w Amp Futbolu.

  więcej

 • 2016-08-21

  Wzruszająca kwesta w Sanktuarium na Krzeptówkach

  21. sierpnia siostra Michaela Rak razem z ekipą Fundacji Aniołów Miłosierdzia przeprowadziła kwestę pod łaskawym okiem Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Wszystkim darczyńcom dziękujemy. Jesteście na naszej modlitewnej (codziennej) liście!

  galeria zdjęć

 • 2016-02-28

  Polska siostra pomaga na Litwie oswoić się ze śmiercią

  Siostra Michaela Rak jest założycielką hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Jest to pierwszy taki ośrodek na Litwie. W Dzień Dobry TVN powiedziała o swoim powołaniu, wierze, sile i przyszłości. Ile osób pożegnała?

  wideo z audycji Dzień Dobry TVN

 • 2016-05-04

  Bez Boga

  Wywiad z córką amerykańskiego pastora Billy Grahama.
  Po katastrofie terrorystycznej w USA 11.09.2001 córka Billy Grahama w wywiadzie TV na pytanie „Jak Bóg mógł pozwolić na coś takiego?” odpowiedziała: Jestem przekonana, że Bóg jest do głębi zasmucony z tego powodu, podobnie jak i my, ale od wielu już lat mówimy Bogu, żeby wyniósł się z naszych szkół, z naszych rządów oraz z naszego życia, a ponieważ jest dżentelmenem, jestem przekonana, że w milczeniu wycofał się. Jak możemy się spodziewać, że Bóg udzieli nam swojego błogosławieństwa i ochroni nas, skoro my żądamy, aby On zostawił nas w spokoju?

  więcej

 • 2016-04-14

  Wiadomości Duszpasterskie 09.04.2016

  Grupa Medialna Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie przeprowadziła z krótki wywiad z siostrą Michaelą Rak przed domem św. Fautyny.

  Materiał można obejrzeć na poniższych stronach:
  facebook
  youtube.

 • 2016-04-04

  Misja Siostry Michaeli.

  Za przyczyną Księda Mariana Apriszko, Wikarego z Parafii pw. Wszystkich Świętych w Święcianach dorośli i dzieci z tej parafii odwiedzili nasze Hospicjum i kaplicę Sióstr Jezusa Miłosiernego, gdzie był namalowany według wizji Św. Siostry Faustyny obraz Jezusa Miłosiernego. Goście zapoznali się z działalnością Hospicjum, specyfiką okazywanej pomocy chorym, zaznaczając, że wszelka pomoc osobom chorym i ich rodzinom jest udzielana nieodpłatnie.

  Po zapoznaniu się z misją Hospicjum, Członokowie Miłosierdziowej Grupy modlitewnej, ucieszyli Rodzinę Hospicyjną, bowiem zobowiązali się przez cały marzec modlić się, prosząc błogosławieństwa i wstawiennictwa Jezusa Miłosiernego w następujących intencjach: za chorych i ich bliskich, za Siostry, za pracowników i wolontariuszy naszego Hospicjum.

  Dziękujemy naszym Przyjaciołom ze Święcian, którzy nas wspierają swoimi modlitwami.

  więcej

 • 2016-04-01

  Kosynier Przediębiorczości wspiera Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.

  W dniu 4 kwietnia 2016 o godzinie 17:00 odbędzie się Uroczysta Gala Kosynierzy Przedsiębiorczości organizowana przez Business Centre Club Loża Olsztyńska w 222. rocznicę Bitwy Pod Racławicami. Podczas uroczystości w Filharmonii Warmińsko-Mazurksiej w Olsztynie zostaną przekazane środki na Hospicjum bł. ks. Sopoćki.

 • 2016-03-31

  Samarytanie są wśród nas

  Kapituła Plebiscytu "Wybieramy Miłosiernego Samarytanina roku 2015" przyznała Siostrze Michaeli Rak wyróżnienie "Miłosiernego Samarytanina roku 2015". Organizatorem plebiscytu jest Stowarzyszenie Wolontariat Św. Eliasza. Gala wręczenia statuetek oraz wyróżnień odbędzie się 8 kwietnia 2016 r. o godz. 18.00 w Auli Jana Pawła II przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach (ul. Siostry Faustyny 3).

  więcej

 • 2016-02-28

  Mieszkańcy Święcian już wiedzą, gdzie są pełnione uczynki miłosierdzia...

  Za przyczyną Księda Mariana Apriszko, Wikarego z Parafii pw. Wszystkich Świętych w Święcianach dorośli i dzieci z tej parafii odwiedzili nasze Hospicjum i kaplicę Sióstr Jezusa Miłosiernego, gdzie był namalowany według wizji Św. Siostry Faustyny obraz Jezusa Miłosiernego. Goście zapoznali się z działalnością Hospicjum, specyfiką okazywanej pomocy chorym, zaznaczając, że wszelka pomoc osobom chorym i ich rodzinom jest udzielana nieodpłatnie.

  Po zapoznaniu się z misją Hospicjum, Członokowie Miłosierdziowej Grupy modlitewnej, ucieszyli Rodzinę Hospicyjną, bowiem zobowiązali się przez cały marzec modlić się, prosząc błogosławieństwa i wstawiennictwa Jezusa Miłosiernego w następujących intencjach: za chorych i ich bliskich, za Siostry, za pracowników i wolontariuszy naszego Hospicjum.

  Dziękujemy naszym Przyjaciołom ze Święcian, którzy nas wspierają swoimi modlitwami.

 • 2016-02-27

  Młodzież pomaga w Hospicjum

  Wileńska młodzież pomaga całym sercem.

  więcej

 • 2016-01-11

  Hospicjum za trzy złote

  Wileńskie dzieło miłosierdzia. Na tych terenach choroba nowotworowa skazywała dotkniętych nią tylko na cierpienie. S. Michaela Rak pokazała, że może być inaczej. Że można pomóc i nieść ulgę w bólu. [AVE Gość Radomski, 8 maja 2014]

 • 2016-01-25

  O siłaczce z Wilna – ku pokrzepieniu serc

  Placówka funkcjonuje wzorowo, choć dotacja ministerstwa wynosi 10 tys. euro, natomiast miesięczne utrzymanie chorych i personelu to kwota 30 tys. euro. Permanentny cud rozmnożenia to żebracza aktywność niezmordowanej szefowej i ofiarność wielu ludzi, przede wszystkim z polskich parafii..

 • 2016-01-19

  Vanagas-Rozwadowski zwyciężyli – dojechali!

  W nocy z 18 na 19 stycznia z południowo-amerykańskich bezdroży do Wilna wrócili Benediktas Vanagas i Sebastian Rozwadowski, Ambasadorzy Wileńskiego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki na tegorocznym Dakarze. Na Wileńskim Lotnisku wyjątkowych Rajdowców Dakaru mimo późnej pory czekało gorące powitanie...

  Wśród wielu osób Rajdowców – swoich Ambasadorów witała też rodzina hospicyjna. Entuzjastyczne i gorące przywitanie Sportowcom należało się nie tylko z powodu dobrego wyniku sportowego (Vanagas-Rozwadowski zajęli w klasyfikacji generalnej rajdu ostatecznie 26 miejsce wyprzedzając m. in. dwie inne litewskie załogi), ale i też z racji na szlachetną misję promowania podczas Dakaru posługi hospicyjnej i jedności z osobami chorymi na nowotwory będącymi pod opieką Wileńskiego Hospicjum. Toteż rodzina hospicyjna nie tylko ofiarowywała trudy codzienności i modliła się za swoich Ambasadorów by podczas Rajdu osiągnęli zamierzone cele ale też przygotowała dla nich niespodziankę.

  Okazało się, że dopóki Rajdowcy mężnie walczyli z przeciwnościami najdłuższego i najtrudniejszego na świecie wyścigu, s. Michaela Rak – dyrektor Hospicjum postarała się dla nich o specjalne błogosławieństwo od Ojca Świętego Franciszka. Otrzymane za pośrednictwem Nuncjusza Apostolskiego Pedro Lopez Quintana w Wilnie papieskie błogosławieństwo wręczył Sportowcom podczas przywitania na lotnisku ks. Józef Aszkiełowicz.

  Startująca na Toyocie Hilux na tegorocznym Dakarze litewsko-polska Załoga stoczyła naprawdę trudne zawody. Po nieudanym prologu, po którym była dopiero na 48 miejscu, Rajdowcy spod Znaku Orła i Pogoni pięli się na kolejnych etapach wyścigu nieustannie w górę, by ostatecznie zająć wysokie 26 miejsce. O trudnościach, z jakimi musieli się zmierzyć Litwin i Polak, niechaj świadczą chociażby takie wypadki jak wyrwanie drzwi samochodu przez burzę pustynną, spotkanie z nagle wbiegającymi pod kola krowami – ratując ich życie samochód dachował, wielokrotna wymiana kół tylko na jednym z etapów rajdu czy jazda bez przedniej szyby, ręczne uruchamianie wycieraczek, dokończenie jednego z odcinków pustynnych bez funkcjonowania wzmacniacza kierownicy, który został uszkodzony podczas ekstremalnej jazdy. Dzielni Sportowcy nie tylko że sobie z tym wszystkim poradzili, ale też potrafili pomóc i innym. Stało się tak np., gdy na jednym z etapów samochód Adama Małysza ugrzązł w piaskowej zaspie. Nie licząc się ze stratą czasu, który przecież podczas rajdu jest na wagę złota, Vanagas i Rozwadowski zatrzymali się i udzielili pomocy koledze.

  Sebastianie i Benedykcie dziękujemy za to, że jesteście Ambasadorami Hospicjum, gratulujemy Kochana Załogo Dakaru, że cel osiągnęliście. Załogo Vanagas -Rozwadowski – w dobrych zawodach wystartowałaś – misję spełniłaś!!!

  W imieniu Wspólnoty Hospicyjnej dziękujemy...
  Tadeusz Andrzejewski – wolontariusz Hospicjum

 • 2016-01-08

  Dojedziemy – zwyciężymy!

  Pozdrawiam Wszystkich Kochani Przyjaciele Misji Hospicyjnej w Wilnie. Pozdrawiam Was Wszystkich i zapewniam o pamięci przed Jezusem Miłosiernym. W Roku Miłosierdzia życzę szczególnej obfitości Jego łask i o to się modlę. Szanowni i Kochani moi. W trwającym w tych dniach Rajdzie Dakar - jako jedna ekipa jedzie Litwin Benediktas Vanagas i Polak Sebastian Rozwadowski. Jadą jako Ambasadorzy naszego Wileńskiego Hospicjum. Jadą dla chorych a nasi chorzy i my trud naszego codziennego Dakaru oddajemy Bogu w ich intencji aby dotarli na metę i zwyciężyli. Łączy nas duch i pragnienie zwycięstwa - by wygrywać życie, wiarę, nadzieję i miłość. Więcej informacji i raportów z Rajdu znajdziecie na naszej stronie www.hospisas.lt i na www.facebook.com/hospisas.

  CAŁYM SERCEM ZAPRASZAM I ŻEBRZĘ O WASZĄ JEDNOŚĆ W TYM WYJĄTKOWYM WYDARZENIU - O MODLITWĘ ZA RAJDOWCÓW, ŚWIADOME OFIARY DUCHOWE W ICH INTENCJI A PRZEZ TO I ZA NASZYCH CHORYCH - RAZEM DOJEDZIEMY I ZWYCIĘŻYMY!!!

  Z szacunkiem i wdzięcznością s.Michaela Rak

 • 2015-12-14

  Powstaje statuetka Anioła Miłosierdzia

  Jesteśmy zaszczyceni, że rzeźbiarka Ania Pabis Guillaume (www.aniapabisguillaume.com) podjęła się zaprojektowania Anioła Miłosierdzia - statuetki Fundacji Aniołów Miłosierdzia. Będzie ona wręczana co roku jako nagroda dla osób, które zasłużyły pomocą bliźniemu na miano Współczesnego Anioła.

  W tej chwili trwają prace autorki nad obróbką odlewów poszczególnych części statuetki zmierzające do uzyskania efektu końcowego.

  galeria zdjęć

 • 2015-11-30

  Benediktas Vanagas ambasadorem idei hospicyjnej

  Litewski kierowca rajdowy Benediktas Vanagas i polski pilot Sebastian Rozwadowski podjęli się wspólnego wyzwania sportowego. Jako polsko-litewska ekipa wystartują w rajdzie Dakar 2016. Litewski rajdowiec, który w poniedziałek rano odwiedził działające w Wilnie Hospicjum bł. Michała Sopoćki, porównał walkę o godne odejście do wieczności do udziału w rajdzie: w obu przypadkach chodzi o zwycięstwo...

 • 2015-11-29

  Wolontariat - młodość inaczej...

  Inicjator idei hospicyjnej na Litwie Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Audrys Juozas Baczkis z otwartym sercem cieszy się działalnością Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki. Na spotkanie ze Wspólnotą Hospicjum Eminencję zaprosiła s. Michaela, która zrealizowała pragnienie Ks. Kardynała, Metropolity Wileńskiego powołania pierwszego na Litwie Hospicjum.

 • 2015-11-19

  Wolontariat - młodość inaczej...

  Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Wolontariuszy, który jest obchodzony w dniu 5 grudnia, ekipa naszych wolontariuszy spotkała się by pobyć razem, podzielić się myślami i radością z wykonywanej pracy.

 • 2015-11-01

  Jubileusz 60-lecia „Wilii”

  Wyrażamy wdzięczność Zespołowi „Wilia”, za ich obecność w życiu kulturalnym i społecznym Ziemi Wileńskiej, Litwy i innych krajów

 • 2015-11-27

  Wizyta Przedstawicieli Episkopatów Europy Wschodniej

  W dniu 14 listopada hospicjum w Wilnie odwiedziła grupa Księży Arcybiskupów i Księży Biskupów z Łotwy, Litwy, Białorusi i Polski.

 • 2015-11-12

  Spotkanie z uczniami Wileńskiej Syrokomlówki

  W dniu 12 listopada uczniowie Szkoły Średniej im. Władysława Syrokomli odwiedzili hospicjum w Wilnie aby zapoznać się z ideą misji hospicyjnej oraz możliwości pełnienia posługi wolontaryjnej.

 • 2015-11-06

  Wizyta gości z Polski

  Hospicjum gościło Pracowników Banku Zachodniego WBK z Warszawy, którzy obdarzyli wszystkich darem swoich serc – wrażliwością, radością i nadzieją...

 • 2015-10-14

  "Pola nadziei" przy wjazdach do Wilna

  Akcja "Pola nadziei" to międzynarodowy program realizowany przez hospicja, polegający na sadzeniu jesienią żonkili - symboli nadziei i tworzeniu "pól nadziei".

 • 2015-09-20

  Gdańsk w Wilnie...

  Siostra Rka dziękuje za obecność idei hospicyjnej na Jarmarku Narodów, który odbył się w dniach 18–20 września w Wilnie.